دکوراسیون, فرش, فرش بختیاری

فرش های چهارمحال و بختیاری

فرش کیان

پیدایش فرش دستبافت

نام ایل بختیاری و استان چهارمحال با عشایری عجین شده است که از کهن ترین مردم اصیل ایران به حساب می آیند.

قالی بختیاری توسط هنرمندان و بافندگان ایل بزرگ بختیاری در استان‌های مختلف بختیاری نشین مثل خوزستان، اصفهان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و مرکزی تولید می‌شود.

فرش بختیاری هم اینک ثبت جهانی شده است.

زنان و دختران بختیاری برای بافت های خود اصولاً از هیچ طرح و نقشه از پیش طراحی شده ای استفاده نمی کنند و از نقشهای ذهنی برای بافت های خود استفاده می کنند.

یکی از امتیازهای فرش دستباف بختیاری تکراری و یکسان نبودن طرح های آن می باشد و این ناشی از ایده و طرح های بداهه می باشد. و هر اثر  یک مدل تک و بدون مانند می باشد.

دو دسته بندی بافندگان استان چهارمحال وجود دارد که می توان تمام نواحی بافنده را در یکی از این دو دسته قرار داد:

 1.  قالی قشقایی که هنر زنان و مردان عشایر ترک قشقایی استان چهارمحال دانست.
 2. فرش دستباف بختیاری که هنر دست بافندگان عشایر بختیاری و طوایف لر بختیاری دانست.

 

طرح های فرش بختیاری بر اساس شهر

چهل شتریا چالشتر که اگر دنبال خرید و قیمت یک فرش دستباف ارزان هستید خیلی به سراغ تولیدات این روستا نروید! روستایی نزدیک شهرکرد که مرکز اصلی فرش دستباف بختیاری ظریف می باشد و اصولاً فقط محصولات خاص و درجه یک بافته می شود.

بلداجیشهری که در قسمت جنوب این استان قرار گرفته و فرش های بافته شده در این شهر اصولاً به صورت تک بود و درشت بافت می باشد که بسیار محکم و بادوام می باشند.

شهرکرداین شهر که مرکز استان چهارمحال نیز می باشد به عنوان مرکز تولید قالی های دوپوده می باشد که بیشتر تولیدات این شهر دارای رنگ بندی روشن و درخشان می باشند که در طرح ها و مدل های شکسته بافته می شود.

ساماندر این منطقه نیز مانند چالشتر بیشتر تمایل به بافت محصولات دو پوده مرغوب می باشد که البته یک موضوعی که می تواند نماد فرش ها این منطقه دانست رنگ قرمز مایل به قهوه ای استفاده شدن در نقوش و طرح های نیمه شکسته، ترنج ها و قابقابی آنها دانست.

 فریدنشهری کوچک در قسمت شمالی استان که بیشتر ساکنان آن ارمنی می باشند و فرش های بافته شده در آن تقریباً در همه جا به راحتی قابل شناسایی می باشد، زیرا استفاده از رنگ های روشن و شاد مانند کرم صورتی و سبز روشن باعث جلوه خاصی به تولیدات این ناحیه شده است، نوع بافت استفاده شده در این منطقه نیز از مدل درشت می باشد.

بیشتر قالی های تولید شده در این روستا از طرح های قابقابی و خشتی برای تولید استفاده کرده اند و موضوعی که باعث خاص شدن آنها شده است استفاده از طرح های نیمه گردان می باشد.

فرش دستباف بختیاری چه طرح هایی دارد؟

یکی از بارزترین ویژگی فرش دستباف بختیاری می توان به نقوش و طرح های آن با  وجود تنوع رنگها و مدل های متنوع دانست.

استفاده از طرح های لوزی و مربعی شکل که اصولاً درون آنها نقوش حیوانات و گیاهان می باشد، باعث شده که اصالت و جذابیت خاصی به قالی های بافته شده این منطقه دهد.

طرح های فرش بختیاری

فرش دستباف بختیاری

 1. خشتی (خشتی جانوری خشتی گل و گیاه)
 2. ترنجی (لچک و ترنج)
 3. سرو و کاج قابی سماوری (حقه‌ای)
 4. گل مینا (گل اشرافی)
 5. گلدانی شرابه (گل پتو، گلدانی خمره‌ای)
 6. گلدانی و درختی

فرش دستباف قشقایی

 1. ترنجی (یک حوض)
 2. شکرلو (دو حوض)
 3. بندی الوان

رنگ های استفاده شده در قالی بختیاری

رنگ‌های مورد استفاده در این قالی‌ها بیشتر در زمینه‌های قرمز، آبی روشن، آبی سیر، سبز، نارنجی و زرد است.

نوع رنگ لاکی مورد استفاده و همچنین سبز خاص قالی بختیاری از مهمترین ویژگی رنگ‌های فرش این استان است که با سایر موارد مشابه در دیگر فرش‌های ایران تفاوت دارد.

در گذشته زنان عشایر بختیاری در اوقات خاص یا هنگام جابه‌جایی‌های سالانه خود گیاهان رنگدار طبیعی را جمع آوری و خشک می‌کردند.

سپس با شناختی که از خاصیت رنگ دهی آنها داشتند٬ آنها را در آب جوشانده و مایه رنگین آنها را استخراج کرده و همراه با دندانه آب انار ترش مورد استفاده قرار می‌دادند و رنگ‌های با ثباتی به دست می‌آوردند.

امروزه رنگ‌های باثبات گیاهی جای خود را به رنگ‌های درخشان ولی بی‌ثبات شیمیایی داده‌اند. این روش رنگرزی باعث تندی رنگ‌های خامه می‌شود. در بعضی موارد برای کاستن شدت تندی و پختگی رنگ‌ها، از خاکستر استفاده می‌کنند.

طرح محبوب فرش بختیاری

طرح خشتی که گزینه بسیار شناخته شده ای می باشد را در بسیاری از موارد با فرش دستباف بختیاری معادل می دانند و در بین تمام مدل ها، طرح خشتی باغی که خشت های آن با گیاهان و گل ها تزیین شده از گزینه های بسیار محبوب می باشد.

فرش های دستباف واقعاً آثار هنری هستند. هر قالیچه یک شاهکار بی نظیر و خاص خود است. این فرشهای پشمی یا ابریشمی قطعات زیبایی هستند که می توانید به خانه خود بیافزایید یا می توانید به عنوان وراثت خانوادگی به نسل های بعد منتقل کنید.

جلوه‌ی که یک فرش در خانه و محل زندگی ما می‌تواند ایجاد کند هیچ وسیله دیگری قدرت انجام چنین کاری را ندارد اما نوع فرش و جنس آن هم در روند زیبایی بی‌تاثیر نخواهد بود و همواره ما را در انتخاب، دچار تردید می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام فروشگاه اینترنتی مرداس، اولین هدف از خرید فرش، حفظ ایمنی و سلامتی پاها است. پس اگر دقت کنیم و کفپوشی را به خانه بیاوریم که علاوه بر طرح و رنگ زیبا و دلنشین این ضمانت هم برایمان فراهم شود، دیگر نیازی نیست نگرانی و دلهره داشته باشیم.

 

خصوصیات فرش دستباف

 

 1. فرش دستباف با طرح‌های سنتی و پر انرژی و رنگ های زنده و چشم‌نواز به یک اثر هنری زنده تبدیل شده است.
 2. به کار بردن پشم و پنبه در بافت اغلب این فرش ها باعث ماندگاری و دوام بالای آن است.
 3. فرش دستباف به علت اینکه از الیاف طبیعی در بافت آن استفاده شده، هیچ‌گونه حساسیتی به وجود نمی‌آورد و در اثر پاخوردن، شست و شو و نور نه تنها از زیبایی آن کم نمی‌شود بلکه ارزش آن بیشتر و بیشتر هم می‌شود.
 4. از ویژگی‌های دیگر فرش دستباف این است که در تابستان سرد، و در زمستان گرم است و به همین خاطر کفپوشی است که در تمام سال می‌تواند آرامش ما را تامین کند.

فرش دستباف با چسب ساخته نشده و باعث دوام بیشتر آنها می شود و برخلاف فرشهای ساخته شده از ماشین ، فرشهای دست ساز پوسیدگی ندارند.

هر رشته از پشم یا ابریشم در یک فرش دستباف دور یک گره مجاور حلقه می شود و با گره مخصوص خود ایمن می شود. پس از گذشت دهه ها ، این قطعات هنوز هم می توانند به اندازه روزی که شما آنها را به خانه آورده اید ، به نظر برسند.

فرش های دستباف فاقد مواد شیمیایی هستند و از الیاف مصنوعی ساخته نشده اند ، کاملاً ارگانیک هستند و به سلامتی خانواده شما آسیب نمی رسانند. فرش های ساخته شده از ماشین آلات حاوی سمومی هستند که می توانند باعث ایجاد حساسیت شوند یا برای افرادی که دارای پوست حساس هستند می توانند واکنش پوستی ایجاد کنند.

روش های نگهداری فرش دستبافت

اگر در خانه خود فرش دستبافت دارید در نگه داری آن کوشا باشید و هر ساله آن را نشویید زیرا شستن زیاد فرش دستبافت برای فرش سم است و به بافت آن آسیب می رساند.

تنها فرشهای معتبر است که امکان شستشو با آب و صابون را دارد، اگر فرشی که در آن از رنگهای شیمیایی استفاده شده است را می شویید امکان مخلوط شدن رنگها وجود دارد. لذا در مورد اینگونه فرشها با فروشنده خود مشورت کنید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی فرش دستبافت تاریخچه کهنی است که دارد و به اعتقاد کارشناسان بین المللی فرش، فرش دستبافت ایران جزو زیباترین نوع فرش در دنیا شناخته می‌شود. کارشناسان فرش معتقدند آغاز شکوفایی هنر فرشبافی در ایران به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی مربوط می‌شود. در ادامه به چند ویژگی فرش دستبافت می‌پردازیم.

ویژگی فرش ماشینی

فرش ماشینی نیز یک گونه مصنوعی از قالی است که بر خلاف قالی دستبافت، با استفاده از ابزارآلات و ماشین آلات صنعتی بافته می‌شود و با توجه به سرعت بالایی که در تولید آن وجود دارد و همچنین ارزان بودن مواد اولیه، نسبت به فرش دستبافت قیمت ارزانتری دارد.

همچنین اجرای فرش ماشینی ساده‌تر بوده و بر روی آن می‌توان از انواع تصاویر هنری و شخصی استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *